OPRAVA KLARINETU

Není oprava jako oprava

Klarinet funguje na základě jemné mechaniky, která si žádá řádnou údržbu a je náchylná k poškození např. vlhkostí nebo nešetrným zacházením. Pravidelnou návštěvou opraváře však můžete nepříjemnostem předejít. Tyto preventivní návštěvy se doporučují jednou ročně a cena kontroly se pohybuje v řádu několika set korun. Co se generálky týče, vychází na částku v řádu tisíců korun (4000,- až 7000,-). Ceny generálních oprav klarinetu se orientují dle různých faktorů. Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou podlepky (polštářky). U nových nástrojů, které mají rybí podlepky, lze opravit jenom je samotné - pak je cena generálky poloviční. Tuto možnost ale nelze využít u starších nástrojů, jelikož dřevo potřebuje olejovou lázeň.

Jakou opravu tedy potřebuji?

Nejdříve je důležité zhodnotit, kde se nachází problém. Když se jedná o drobnou chybu, nemusíte hned spěchat k opraváři. Můžete se podívat na jedno z mých videí, kde tyto drobné vady opravuji, a postupujte podle mě (například video “Nechodí mi klapka” ). Většinou tuto drobnou vadu odhalíte v případě, že vám nástroj přestane z ničeho nic hrát nebo se vám na něj najednou hraje těžko.

Když si sami neporadíte

V takovém případě přicházím na řadu já, tedy opravář. Na dnešní době je krásné to, že v podstatě za pár korun lze klarinet poslat poštou. Existuje několik portálů, kde nástroj vcelku levně pojistíte na velkou částku a služba si pro balíček přijede až k vám domů. Moje dílnička se sice nachází v centru Brna, ale své služby poskytuji pro celou Českou republiku. Zákazníci mi dechové nástroje posílají běžně. To, jak nástroj správně zabalit, vám ukážu ve videu, které pro Vás chystám. Nebojte se toho. Když zohledníte cenu benzínu za dopravu, uvidíte, že zaslat nástroj poštou Vás vyjde levněji. Moc rád Vás ale samozřejmě ve své dílničce přivítám.

Generální oprava krok za krokem

Klarinet by měl při běžném hraní a s drobnou údržbou vydržet přibližně 10 let bez generální opravy. Tato doba je však spekulativní, jelikož záleží na majiteli nástroje. Někdo může mít například “ agresivnější pot “ a díky tomu s klarinetem musí chodit na servis častěji. Když zákazník přinese do dílny starší klarinet, neznamená to, že automaticky provedu generálku. Prvním krokem je analýza. Teprve potom zjistím, co s nástrojem dál.

Analýza

Nejdůležitější je nástroj dostat do stavu, aby opět bezproblémově hrál. Jelikož jsem vystudoval hru na klarinet na brněnské konzervatoři, troufám si říct, že moje analýza odhalí, zda se vyplatí do klarinetu investovat. Zkoumám, jestli nástroj není prasklý, jak si vede mechanika, stav dřeva a hlavně hodnotím intonaci. Hudební nástroj musí samozřejmě ladit. Při analýze často zjistím i takové věci, že například hubička se k vašemu nástroji nehodí. Nebo že potřebujete jiný soudek. Občas zákazníkům doporučím i nový kufr, jelikož plíseň samosebou neprospívá klarinetu. Analýza je velmi důležitá a nástroj někdy odmítnu opravit, abych šetřil vaši peněženku. Existují ale i výjimky, a to v případě, když máte například nástroj jako rodinnou památku. Zákazníky ale v první řadě informuji o všech problémech, na které mohu narazit. Samotná analýza se pohybuje kolem 500,-. Jakmile je tento krok za námi, informuji zákazníka, zda se provedení servisu vůbec vyplatí.

Demontáž techniky

Mechanikou se rozumí kovové klapky připevněné na dřevěném těle, které drží sloupky. Z klarinetu musím odstranit celou mechaniku do posledního šroubku. Je potřeba kontrolovat, zda nejsou na těle nástroje uvolněné sloupky. Občas se stane, že je v osičkách stržený závit, nebo je v mechanice rez. Toto je velká komplikace zapříčiněná špatnou údržbou. Zrezivělé osičky či šrouby ponořím do oleje nebo je vyměním. Při demontáži dbám na to, abych vymezil mechanice vůli, protože to může později působit problémy při hře a zapříčit tak klapot klapek.

Odstranění starých korků a podlepek

Při kompletní generální opravě je potřeba sundat všechny staré filce a podlepky. Používá se na to speciální nářadí, které usnadní práci. Při této činnosti se zaměřuji na to, abych zjistil jaký nový materiál bude nejvhodnější a jakou velikost podlepek, korků a filců zvolím. Velikost korků může například ovlivnit intonaci.

Péče o dřevo a praskliny

Dřevo nejdříve očistím speciálními přípravky a vyčistím tónové otvory. Je také potřeba vyleštit a zajistit sloupky. V případě, že najdu na nástroji prasklinu, odborně ji opravím. V dnešní době se používají dva způsoby. Nástroj se buď sešije pomoci šroubu, nebo se stáhne karbonovým vláknem (uhlíkovým vláknem). Jakmile je dřevo nástroje ošetřeno, ponořím jej do olejové lázně, kde stráví 24 hodin. Pokud zjistím, že nástroji tato lázeň nestačila, ještě její dobu protáhnu.

Vyrovnání tónových otvorů

Hrana tónového otvoru musí být absolutně rovná, jelikož na něj dosedají podlepky, které musí být seřízené s přesností tloušťky cigaretového papírku. Kdyby hrany otvoru nebyly rovné, podlepky by špatně dosedly, a klarinet by tak nehrál správně. V případě, že je tónový otvor zdeformovaný, vyrobí se pomocí grenadylových pilin nebo vložky nový.

Vyrovnání osiček

Osičky jsou tyče uvnitř klapek, na kterých se pohybuje klapka. Každá osička musí být absolutně rovná a uvnitř klapky musí být naprosté čisto od usazenin, jinak se klapka nebude pohybovat. Rovnání osiček je důležitá činnost a některé je potřeba i vyměnit.

Vyleštění mechaniky

Najčastější povrchová úprava mechaniky je stříbro na nikl. Každý materiál se čistí jinak, ale během poslední očistné fáze používám ultrazvukovou čističku, která k maximálnímu výkonu vyžaduje speciální emulzi.

Kontrola a výměna pružinek (pérek)

Pružinky (pérka) jsou pérové dráty, které zdvihají klapky. Existují dva druhy - buď jehlové, nebo ploché. Zoxodovaná pérka očistím nebo vyměním. Na nástroji mohou být buď černá, nebo bílá pérka (nerezová).

Výroba podlepek na míru

Podlepky jsou bílé části vložené v miskách mechaniky. Zakrývají tónové otvory. Jsou tvořeny z různých materiálů, nejpoužívanější jsou však kožené. Podlepky vyrábím z materiálu dováženého z Itálie a každému nástroji vytvořím podlepky na mírů. Používám k tomu nářadí, které mi urychlí celý proces.

Korkování a podlepky

Na vyčištěnou mechaniku pomocí lepidla připevním korky, filce a podlepky. Při správním zvolení materiálů dosáhnu tichého chodu mechaniky.

Montáž mechaniky

Montáž mechaniky je nejdůležitějším krokem generální opravy. Každá podlepka vyžaduje speciální péči. Pomocí světla a měřících papírku najdu nejoptimálnější sklon pro podlepku. Při montáži řeším i velikost zdvihů a chod klapek. Každou osičku a šroubek promažu vazelínou.

Odpočinek nástrojey

Jelikož generální oprava trvá 10 - 15 hodin a materiály jsou většinou přírodního charakteru, je potřeba, aby si nástroj odpočinul a vše si “ sedlo”. Je dobré nástroj minimálně 12 hodin nechat v nečinném stavu a znovu jej seřídit. Na klarinet si poté osobně zahraji.

Tím to ale nekončí

Každý nástroj se trošku liší. Přestože klarinet vypadá krásně a vše je z opravářského hlediska dokonalé, je potřeba, aby si na něj zahrál odborník. Jedině hráč pozná různé nuance, jako jsou například šumící tóny, tvrdost mechaniky nebo intonace. Na každý nástroj si zahraji i já a usiluji o maximální hráčské pohodlí. Další detaily řeším přímo s majitelem.

Jak dlouho to trvalo?

Generální oprava trvá několik dní, ale pokud chcete mít klarinet rychle doma, je potřeba se dopředu objednat. Drobné opravy se snažím řešit hned na místě.

Mohu si v prodejně na klarinet zahrát?

Ano, máme i speciální místnost, kde Vás nikdo nebude rušit.

Co dělat, když bude oprava trvat dlouho a vy nebudete mít na co hrát?

Když je to možné, půjčím Vám bezplatně klarinet na cvičení za dobu opravy. Většinou půjčuji dřevěné klarinety značky Artis Noblet, Amati, nebo plastové Yamaha.

Na jak dlouho se vztahuje záruka?

Záruka platí rok. Nevztahuje se na nové praskliny, znečištěné podlepky a zdeformované klapky, což si hráč zavinil sám.

Oprava klarinetu - příprava