Jak poznám, kdy můj nástroj potřebuje opravu?

#rady

1. Když nástroj nehraje tak, jak by měl

Možná jste zažili pocit, kdy jste si při hře na klarinet řekli, že dneska vám to prostě nejde. Co když ale není chyba ve Vás? Váš klarinet možná potřebuje jen drobnou opravu, která nedostatky při hře na nástroj odstraní.


2. Když nahlas klapou klapky

Slyšitelný klapot mechaniky zážitek ze hry na klarinet rozhodně kazí. Někdy je oprava klapek složitější, ale většinou stačí nástroj jenom promazat a poté můžete vesele pokračovat ve hře na klarinet a užívat si líbezného zvuku bez toho, aniž by vás cokoliv rušilo.


3. Když se klapka nehýbe

Jestli se vám klapka nehýbe, poznáte okamžitě. V takovém případě vám nebudou hrát všechny tóny. Klapka se vám nehýbe pravděpodobně proto, že je v nástroji prasklá pružinka, nebo se uvnitř mechaniky nachází nečistota. Oprava klarinetu z důvodu nehybné klapky je otázkou pár set korun.

4. Zčernalá mechanika

Mechanika je z velké části pokrytá stříbrem. Vlastností stříbra je ale také oxidace. Proto je častá údržba klarinetu velmi důležitá. Ne vždy se ale dostanete do všech míst nástroje, proto je nezbytná návštěva u opraváře hudebních nástrojů. Drobné zčernání vyčistíte běžnou jelenicí. V případě rozsáhlejšího zčernání je potřeba použít speciální přípravky na stříbro a roztok. Někdy je při opravě klarinetu potřeba vyměnit i korky a filce v mechanice.


5. Když jsou podlepky zčernalé nebo potrhané

Je důležité si uvědomit, že podlepky jsou spotřební zboží a je potřeba je měnit, jelikož časem ztrácí své těsnící schopnosti. Existuje několik druhů podlepek. Správná údržba podlepek může prodloužit životnost. Když jsou podlepky černé nebo protrhlé, návštěvu u opraváře hudebních nástrojů velmi doporučuji.


6. Když nástroj neladí

Pokud se na vašem klarinetu změní intonace, může to mít několik příčin. Buď váš nástroj praskl, nebo máte v tónovém otvoru usazeniny. Nejčastěji se nečistotu usazuje u tónu G, GIS, A a trylkovací klapky. Pokud vnímáte intonační změnu celkově, může pomoci změna soudku.


7. Vyschlé dřevo

Pokud máte pocit, že je dřevo na vašem hudebním nástroji vyschlé, je potřeba ho ponořit do oleje. Používají se k tomu speciální oleje a je nutné celý nástroj rozebrat na části. Důrazně doporučuji neexperimentovat a tyto opravy nechat na profesionálním opraváři klarinetu.  


8. Prasklé dřevo

I když je dřevo klarinetu velmi tvrdé, je to přírodní materiál a může prasknout. Prasklina pak může způsobit, že nástroj nehraje tak, jak by měl. V takovém případě je nutné klarinet odborně opravit.